Council committees and appointments

Mayor

Rachel Reese

Deputy Mayor

Judene Edgar


 

Governing Committees

Committee

Chair

Deputy Chair

Membership

Environment and Climate

Kate Fulton

Brian McGurk

(Nelson Plan Lead Role)

Mel Courtney

Mayor Rachel Reese
Trudie Brand
Yvonne Bowater
Judene Edgar
Matt Lawrey
Gaile Noonan
Rohan O’Neill-Stevens
Pete Rainey
Rachel Sanson
Tim Skinner
Glenice Paine (external
appointee)

Community and Recreation

Tim Skinner

Trudie Brand

Yvonne Bowater

Mayor Rachel Reese
Mel Courtney
Judene Edgar
Kate Fulton
Matt Lawrey
Brian McGurk
Gaile Noonan
Rohan O’Neill-Stevens
Pete Rainey
Rachel Sanson

Infrastructure

Brian McGurk

Rohan O’Neill-Stevens

Mayor Rachel Reese
Trudie Brand
Yvonne Bowater
Mel Courtney
Judene Edgar
Kate Fulton
Matt Lawrey
Gaile Noonan
Pete Rainey
Rachel Sanson
Tim Skinner

 

Subcommittees

Subcommittee

Chair

Deputy Chair

Membership

Audit, Risk and Finance

External Appointee John Peters

 

Mayor Rachel Reese
Judene Edgar
Matt Lawrey
Rachel Sanson
John Murray (external appointee)

Urban Development

Judene Edgar

 

Mayor Rachel Reese
Mel Courtney
Kate Fulton
Brian McGurk
Pete Rainey
One Māori Representative (tba)

Strategic Development and Property

Gaile Noonan

 

Mayor Rachel Reese
Yvonne Bowater
Trudie Brand
Tim Skinner
John Peters (external appointee)
John Murray (external appointee)
One Māori Representative (tba)

Forestry

External Appointee John Murray

 

Mayor Rachel Reese
Kate Fulton
Tim Skinner
Peter Gorman (Independent Forestry Expert)
Alec Louverdis (Group Manager Infrastructure)
Paul Harrington (officer with responsibility for forestry)

Tenders

Mayor Rachel Reese

 

Judene Edgar
Chair of committee relevant to tender
Chief Executive

 

Other Committees

Committee

Chair

Deputy Chair

Membership

Chief Executive Employment

Mayor Reese

Judene Edgar

Gaile Noonan
Pete Rainey

Civil Defence Emergency
Management Group

Alternates between Mayor Reese and Mayor King (TDC)

None appointed

Mayor Rachel Reese
Mayor Tim King (TDC)
Stuart Bryant (TDC)
Judene Edgar

Joint Committee

Alternates between Mayor Reese and Mayor King (TDC)

None appointed

All Elected Members of  Nelson City and Tasman District Councils

Joint Shareholders Committee

Alternates between Mayor Reese and Mayor King (TDC)

None appointed

Tasman District Elected Members:
Mayor Tim King
Stuart Bryant
Barry Dowler
Christeen Mackenzie
Kit Maling
David Ogilvie

Nelson City Elected Members:
Mayor Rachel Reese
Mel Courtney
Judene Edgar
Brian McGurk
Gaile Noonan
Rachel Sanson

Regional Transport

Brian McGurk

Judene Edgar

Mayor Rachel Reese
Rohan O’Neill-Stevens
Jim Harland (NZTA Representative)

Nelson Regional Sewerage
Business Unit

Kit Maling (TDC)

Tim Skinner

Trevor Tuffnell (TDC)
Brian McGurk
Brendon Silcock (Independent Member)
Frank Hippolite (Iwi Representative)
Philip Wilson (Industry Representative)

Nelson Tasman Regional Landfill Business Unit

Judene Edgar

Trindi Walker (TDC)

Stuart Bryant (TDC)
Brian McGurk
Andrew Stephens (Iwi Representative)

District Licensing

Oke Blaikie (external appointee)

Kate Fulton

Gaile Noonan
Gail Collingwood (external appointee)
Derek Shaw (external appointee)
Laurie Gabites (external appointee)
David Lewis (external appointee)

Resource Management
Act Procedures

Appointed by Committee

Appointed by Committee

Mayor Rachel Reese
Kate Fulton
Brian McGurk

Hearings Panel – Resource
Management Act

n/a – Panel constituted as required

n/a – Panel constituted as required

All members hold current Making Good Decisions certification

Hearings Panel - Other

n/a – Panel constituted as required

n/a – Panel constituted as required

All councillors

Saxton Field Committee

Derek Shaw (Independent Chair)

n/a

Kit Maling (TDC)
Trevor Tuffnell (TDC)
Judene Edgar
Tim Skinner

 

Other

Group

Chair

Deputy Chair

Membership

Youth Council

n/a – appointed by Youth Council

n/a

Rohan O'Neill Stevens
All other councillors on rotation

Nelson Biodiversity Forum

 

 

Councillor liaison roles held by Kate Fulton
Brian McGurk
Rachel Sanson

Sister Cities

Sister Cities Coordinator Gail Collingwood

n/a

Mayor Rachel Reese
Trudie Brand
Bill Findlater
Marilyn Gibbs
Lyndal McMeeking
Barbara Markland
Helen Tyson
Youth Councillor Jasmine Wayman

City Centre Engagement Group

Mel Courtney

 

Judene Edgar

Iwi-Council Partnership Group

Rotation

n/a

Mayor Rachel Reese
Judene Edgar
Matt Lawrey
Rachel Sanson
Iwi Representatives